Nagyon féltem régi öntöttvas tárgyakhoz nyúlni, mert sajnos az öntöttvas idővel törékennyé válik, így törtem el annak idején a régi faszenes vasalónkat. Örököltünk egy régi mérleget az alábbi állapotban:
Mit sikerült eddig erről a mérlegről kideríteni?
● A mérlegen nem látszik a gyártó, a „Wirtschafts-Waage” (Gazdasági mérleg) feliratot két német gyártó is használta a századfordulón, a Krups és az Alexanderwerk. Mindenesetre az Alexanderverk régi katalógusában mérleggyűjtő barátommal megtaláltuk ezt a fajta korpuszú mérleget.
● Az óralapon kettős skála van, a metrikus alapú és német „font” alapú rendszer. Európában a metrikus rendszerre 1873-ban tértek át, a régi jelölésrendszert a metrikussal még használták az I. VH. Végéig.
● A mérőszerkezet kétrugós kivitelű. Az ugyanilyen korpuszú gyűjtőnél levő mérleg egyrugós, mely ritkább és korábbi verzióra vall, vagyis a mi mérlegünk nem a gyártás első sorozataiból való.
● A mérlegünk színe kék, egyfajta sötétkék, és első ránézésre úgy tűnt, hogy ez az eredeti színe, mely egyszínűnek tűnt. Az óra számlapjának leszedése után viszont előjött egy világosabb kék árnyalat és ezen néhány odacsöppent arany foltocska. Ezek alapján látszik, hogy mérlegünket egyszer átfestették, és az aranyozásokat is megszüntették. A festékréteg kapargatása után látszik, hogy arany színű volt a sas és még néhány minta a korpuszon.
● A serpenyő az eredeti katalógus szerint alapesetben bádog, ez járt hozzá és felárért lehetett rézserpenyővel is rendelni.
A restaurálás, felújítás története:
A mérleggyűjtővel konzultálva úgy tűnik alkatrészek Magyarországon nem szerezhetőek be, nyugaton pedig az utángyártott alkatrészek drágák, és behozatási és banki átutalás költségei is magasak. Így a legolcsóbb megoldás, ha ezt a példányt újszerűen akarjuk látni akkor donor mérleget érdemes olcsón beszerezni és annak alkatrészeit felhasználni ehhez a szerkezethez.
A szokásos helyen a Vaterán néztem körül, hogy donor mérleget vásároljak. A szerencse mellém állt és Győrben találtam egy lepukkant darabot, melynek megvan az eredeti bádog serpenyője és a mutatója is (3200 Ft). A donor számlapja még rosszabb, mint a restaurálandó darab, ráadásul az egész kályhaezüsttel van átfestve:
Most már van kettő mérleg, sajnos még egyik sem használható, de ami egyszer elkezdődött és lelkesedés is van hozzá, az előbb-utóbb el is készül.
Hozzá is fogtam a szétszedéshez. Először a serpenyőtartót és a számlapot csavaroztam le. A számlap leszedése után jött meg a kedvem a további szétszedéshez, mivel a hátlapot borító lemez belülről nagyon rozsdás, emiatt a szegecselt kötést inkább szétszedtem és így jól tisztítható a teljes belső szerkezet. A hátsó lemez később csavarozással is visszahelyezhető, így a mérleg korrekt módon javíthatóvá válik.
Az alkatrészekről a régi festéket eltávolítottam, újrafestettem és aranyoztam, mint ahogy az a korpuszon eredetileg volt, és összeszereltem a mérleget. A mérleghez az eredetivel megegyező mutatót nem tudtam keríteni, de így is szép.
A mérleg elölről, egy antikolt hatású új réz serpenyővel.
A mérleg hátulról, még innét is formás darab.
A mérleg még használható is, így nemcsak dísz, hanem használati tárgy is. Örülök, hogy egy olyan mérleget használhatok nap, mint nap, mely már vagy száz éve van a család szolgálatában.