Tudjátok mi annak a valószínűsége, hogy egy antikvárium kirakatában rálelsz egy górét is ábrázoló Nagymaros képre? Ráadásképpen pont azelőtt néhány nappal mielőtt kedvesednek a születésnapja van.
Amikor Nagymaroson voltunk nem találtunk egyetlen górét sem a városban. Keresni kerestünk, mert feleségemnek Baranyában több górét is fényképeztem, de a Dunakanyarban egyetlen egyet nem találtunk. Erre fél évvel később egy kirakatban lógó rézmetszeten szemmel láthatóan – a kép aranymetszeti pontjában – ott virít egy góré.
Természetesen nem tudtam otthagyni. Velem ment a munkahelyemre, hogy ott Nagymarosi kollégámnak eldicsekedjek vele. Lám! Ami nem sikerült neki, az nekem sikerült. A következő hétvégén aztán István barátom a metszetről készült kép alapján megpróbálta megtalálni, azt a helyszínt, ahonnét a kép készülhetett.
Ez sem sikerült barátomnak. Bár az igazat megvallva, nem rajta múlott, hanem a megváltozott környezeten. A feltételeknek legjobban megfelelő helyszín ma már egy bekerített telek kertjében van. Oda meg nem illik csak úgy bekéretődni, hogy a visegrádi panorámát akarjuk lefényképezni.
Így aztán maradt a feltételezett helyszínnél magasabb helyről való panorámakép, amelyen a visegrádi vár abból a szögből látszik, mint a képen, de a metszeten levő házak csak apró pontok.
Azért nem hagyott nyugodni a kép keletkezéstörténete. Az alkotóját Nechánszky Józsefet a neten könnyen megtaláltam. Szerencsémre megtaláltam az elérhetőségét is. Ezek után csak egy fél óra szabadidő kellett, és felhívtam telefonon. A felesége vette fel a telefont, de kérésemre férjének adta, aki hallhatóan örült annak, aki egykori munkája után érdeklődött. Mint elmondta a legtöbb képének készítésére már nem nagyon emlékszik, mert nagyon sokat készített, de a kép körülírása után aztán megtudtam az alábbiakat.
Ezt a képet a hetvenes évek vége felé készítette. Visegrádra ment el, hogy lerajzolja a várromot egy majdani rézmetszethez. Visegrádon megfelelő nézőpontot nem talált, így gondolt egyet és a komppal átvitetette magát Nagymarosra. Ott a Nagymarosi hegyoldalban keresett megfelelő helyet. Aztán egyszer csak megtalálta azt a pontot, ahol egy nagymarosi utcarészlet mögött jól lehetett látni a Nagymarosi oldal kis öblét, a Szentendrei sziget csúcsát, és a túloldalon levő várromot is. Később el is készült a részmetszet. Még 100 darabot sem sikerült belőle készíteni, mert a lemez nem bírt többet. Egyet – mint minden metszetéből – ebből is félretett magának. Később a nyolcvanas években annyira tetszett ez a kép a közönségnek, hogy a saját gyűjteményében levő tőpéldányt is megvásárolták.
Így esett, hogy a metszethez megtudtam, annak hiteles keletkezés történetét is.
Az ajándékozottnak azért a hátoldalára a neki készített ex libris-t és a képhez fűzött rövid leírásom ragasztottam.
Nem tetszett a rondán ráírt antikváriumi ár, és különben is ne tudja meg az ajándékozott, hogy milyen olcsón vásároltam.
Az alkotóról: Nechánszky József
Művészi hitvallás: "A rézkarc a legkifinomultabb sokszorosító grafikai eljárás, jómagam 40 éve ezzel foglalkozom."
Alkotói életút: 1960-ban végeztem a Magyar Képzőművészeti Főiskolán, mestereim: Ék Sándor, Koffán Károly, Raszler Károly, a főiskola után Káveczky Zoltán és Varga Nándor Lajos. A sokszorosító grafika több ágában és technikájában alkotok. Tájképeim fő motívuma a Balaton.
Alkotói életutam eredményeként szerepelek a Kortárs Magyar Művészeti Lexikonban.
Szerzői szerint: "Ex librisei és kisgrafikái kiérlelt, művészileg és technikailag egyaránt gondos munkáról tanúskodó alkotások."
Csoportos kiállítások:
1968 • Magyar ex libris a XX. században, Zempléni Múzeum, Szerencs
1969 • Minszk
1970 • Nemzetközi ex libris és kisgrafikai kiállítás, Budapest
1973 • Budapest kisgrafikákon
1972 • Helsingör • Frederickhavn
Egyéni kiállítások:
1983 • Aba Novák Terem, Szolnok
1986 • Munkácsy Galéria, Békéscsaba • Várgaléria, Gyula • Művelődési Ház, Sarkad
1988 • Jantyik Mátyás Múzeum, Békés
Rendszeres résztvevője voltam a Kisgrafikai Biennálénak, s rendszeresen kiállítok évente néhány alkalommal. Munkáim a Képcsarnokokban voltak megvásárolhatóak, napjainkban jómagam fogadom az érdeklődőket otthonomban, Budapesten. Forrás: http://www.vandorkiallitas.hu/profile.php?profile=21