Hosszabban mondva „Egyszer volt, hol nem volt – ízek, mesék, dallamok: Séták a régi pesti zsidónegyedben” címmel négy sétát rendeztek a tavaszi fesztivál és a MAZSIKE közös rendezésében. Az egyik sétán én is részt vettem feleségemmel. Nem bántam meg, hogy elmentünk. Én duplán jól jártam, mert az ízek kóstolójából a felségem adagját is megkaptam.

Valójában nem is erről akarok én mesélni, hanem arról, hogy a nap, mint nap látott utcák, és épültek közül néhánynak a múltját, történetét jobban megismertük, és még le is fényképezhettük. Olyan sok fényképet készítettem, és múltbeli történetet ismertem meg a séta három órájában, hogy több posztban is fogok még rá emlékezni.

A sétánk első állomása Kazinczy utcai ortodox zsinagóga és épülettömbjének megtekintése volt.

egyszervolt1.JPG

A magasban futó pártázat alatt kétsoros, héber nyelvű ótestamentumi idézet fut végig a homlokzaton („Milyen félelmet keltő ez a hely: nem más ez, mint Isten háza és ez az ég kapuja”, 1Móz 28,17).

egyszervolt2.JPG

egyszervolt3.JPG 

egyszervolt4.JPG

Miután a 19. század végén három ágra szakadt a pesti zsidóság, egy erzsébetvárosi ortodox zsinagóga építésének gondolata 1909-ben merült fel. Az építkezésre alkalmas helyszínül a Pesti Autonóm Ortodox Izraelita Hitközség tulajdonában álló Kazinczy utcai telket jelölték ki. A hitközség elöljárói ugyanazon év június 25-én írták ki a pályázatot egy teljes épületkomplexum megtervezésére, amely a zsinagóga mellett hitközségi székházat, óvodát, iskolát és közkonyhát is magában foglalt. A november 1-jei határidővel beérkezett pályamunkák közül a bírálóbizottság Porgesz József és Skultetzky Sándor, Ágoston Emil, illetve Löffler Sándor és Löffler Béla terveit választotta ki. A pályázat második fordulójának 1910. áprilisi lezárultával a bizottság Porgesz és Skultetzky munkáját ajánlotta kivitelezésre, a hitközség azonban a döntést felülbírálva májusban a Löffler fivérek pályázatát fogadta el. 650 ezer koronát különítettek el az építkezés költségeire, s Löffler Sándor és Béla részletes tervdokumentációját 1910. november 8-án hagyták jóvá. Ezzel kezdetét vehette az építkezés.

egyszervolt5.JPG

egyszervolt6.JPG

egyszervolt7.JPG

egyszervolt8.JPG

A templombelső kialakítása – hatásában és részleteiben egyaránt – a Löffler fivérek és a korabeli pesti iparosműhelyek ízlését dicséri. A téglalap alakú tér négy sarkán lépcsőfeljáratok futnak a kétemeletes női karzatokra. A keleti (jobb oldali) fal közepén, két műmárvány oszloptól és a rabbi, valamint az előimádkozó olvasópultjától körbevéve található a pártázatos frigyszekrény. Felette a kohaniták jelképe, az áldást osztó kéz, valamint a Dávid-csillag és a két kőtábla ábrázolása látható (Rákos Manó munkái). A terem közepén kapott helyet az öt lépcsőfokon keresztül elérhető Tóra-olvasó emelvény. A Hochmann József készítette kovácsoltvas rácsos díszítmények, a Valkai István műhelyéből kikerült faragott frigyszekrény és a padok korabeliek, ez utóbbiakon szecessziós-magyaros tulipán- és rózsamotívumok láthatóak. A kovácsoltvas rácsos karzatok pilléreire szerelték fel a menóra alakú kandelábereket, amelyek a rozettás félgömbre szerelt központi csillár mellett a világításról gondoskodnak (mind Kulcsár Sándor munkái). A templombelső kedvező térhatását segítik elő a mennyezetet lezáró, ritmikusan tagolt vasbeton tartószerkezetek.

egyszervolt9.JPG

egyszervolt10.JPG

egyszervolt11.JPG

egyszervolt12.JPG

Az épületkomplexum első része, a hátsó telekhatáron elhelyezkedő iskola és hitközségi székház már 1911-ben elkészült, s 1912-ben adták át rendeltetésüknek. A zsinagóga építése 1912 tavaszán indult meg, majd miután a kivitelezés elhúzódott és vélhetőleg a költségvetési keret is a vártnál gyorsabban fogyott, 1913 júliusában a Löffler fivérek tervmódosítást nyújtottak be egy dísztelenebb és kevésbé anyagigényes főhomlokzatra. Az épület elkészült, s a hivatalos használatba vételi engedélyt 1913. szeptember 29-én adták ki.

A dőltbetűs ismertetők forrása: http://hu.wikipedia.org/wiki/Kazinczy_utcai_zsinag%C3%B3ga 

Szerző: MULTMENTO  2014.04.16. 06:54 2 komment

Címkék: üveg épület szakrália

A bejegyzés trackback címe:

https://multmento.blog.hu/api/trackback/id/tr825965010

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

aranyosfodorka · http://aranyosfodorka.blogspot.com 2014.04.16. 09:07:14

Gyönyörű!!!!De szívesen részt vettem volna én is ezen a sétán !A hivatkozott linken olvasható (többek között), hogy a 2.vhban ez is tönkrement, de lám, újra milyen szép ! Kár a sok lerombolt, akarattal tönkremenni hagyott zsinagógáért, melyek elpusztultak.
süti beállítások módosítása