Bejáratok melletti emléktáblákból már nagyon sokat mutattam be, de a bejáratoknál levő kedvenceimből a kerékvetőkről még nem is írtam. Itt a nagyvárosban sokkal többet találok belőlük, mint vidéken. No, jó azért a szülőfalumban is volt a patak fölött átmenő híd két oldalán, hogy a szekerek nehogy a hídkorlát oszlopainak menjenek. Mi előszeretettel rúgtunk beléjük – ha átmentünk a hídon –, mert úgy gondoltuk szerencsét hoz. Ezen kívül még a cigánykerekezést gyakoroltuk sokat a réten, főleg azok után, hogy Almássy Zsuzsit láttuk cigánykerekezni a TV-ben.
Kerékvető kőből, öntött v. kovácsolt vasból, fából készült egészen egyszerű dúc-forma vagy ornamentált konzol-alakú eszköz annak az elhárítására, hogy bejáró kapukon a kocsi kerekei a kapufélfának neki ne menjenek, vagy valamely lejtős oldalon vezető úton a kocsi le ne csússzék. Magasabb töltések szélein a Kerékvetőket sorjában 5-10 méter távolságban szokták elhelyezni. Forrás: Pallas Nagylexikon http://www.kislexikon.hu/kerekveto.html
Ezt a kaput a Kassák Lajos utcában fotóztam. Nagyon szép lehetett, amikor még megvolt az ónémet kétszárnyas ajtó, és a bal oldalt is őrt állt a griff fejű kerékvető.
Amikor még mind a kettő kerékvető megvolt katonák őrizték ezt a bejáratot, mert laktanya volt (Lehel úton fotózva).
A díszes ajtók még megvannak, de a bal oldali oszlopnak lába kélt.
A Damjanich utca 56.ajtófélfáit őrzik, de méretük szerint várkaput is védhetnének. Ajánlom a Lásd Budapestet blogban ezt a posztot: http://lasdbudapestet.blogspot.hu/2015/06/damjanich-utca-56.html , még sok titkot megtudhattok a házról.
A Damjanich 50 bejáratánál még most is funkciójának megfelelően szolgál, mert az udvaron autók parkolnak.
Ezekből a gömb alakú kerékvetőkből már sokat lekoptatott az idő vasfoga, és a szódás szekerének a kereke, hiába készültek Tardosi márványból.
Itt sok kerékvető látható még: http://indafoto.hu/gyujtemenyek/kerekveto