Április utolsó szombatja volt, amikor a bakonyi német településeket látogattunk meg. Az előző évi hasonló tolnai körúton a fényképezőgépem akkumulátora az első falunál lemerült. Most feltöltött tartalék akkumulátorral is készültem, de azért elővigyázatosságból nagyon megválogattam, hogy miről is lövök képet. A Magyarpolányi kálvária látogatása előtt felkészültem, hogy nem kell alaposan lefényképeznem, mert Aranyosfodorka kálváriás honlapján részletesen megvan. A kálváriáról csak néhány képet készítettem.
A kálvária domb alján van a Szent László templom, sajnos ezt csak kívülről tudtuk megtekinteni. A falu honlapja szerint érdemes belülről is szemügyre venni. Most ugyan nem sikerült, de biztos vagyok benne, hogy hamarosan eljutunk még mi ide.
A templom bejárata fölött az egyesített zirci és heinrichaui apátság címere látható. Ez utóbbi vörös kereszt, négy szár közében a Mors szó egy-egy betűje, ami Heinrichau francia anyamonostorának, Morimundusnak a rövidítése. Zirc címere pedig a kék mezőben kavicsot tartó daru, az éberség jelképe. A két címert egy apáti infula, főpapi süveg fogja össze. A templom felszentelése 1769-ben történt, amikor a szentély elkészült. Ezt örökíti meg a templom szentélyét a hajótól elválasztó diadalíven a következő latin nyelvű felírás: "Isten dicséretére és a nép üdvösségére emeltette, Szent László király tiszteletére és a háromszemélyű egy Isten dicsőségére díszítette és ünnepélyesen felszentelte Konstantin zirci apát 1769."
A hajó és a torony építése 1773-ban fejeződött be. A templom művészeti stílusa a rokokó és a klasszicizmus között uralkodó füzérdíszes, copf stílus. A főhomlokzaton az előreugró torony uralkodik, az oldalakon a különböző formájú ablakok dominálnak. Forrás: http://magyarpolany.hu/index.php?id=21&cikk=19