Feleségemnek több hétvégén munkája volt Újpetrén, nekem sofőri feladatom volt. Az oda vissza vezetés közötti időben, nyakamban a fényképezőgéppel sétáltam nagyokat a faluban. Ott készült az alábbi fotósorozat.
Már a falu határában tegeznek, ez tetszett.
A temető fölött zivatarfelhő is volt, kaptam is belőle egy keveset.
A gabonatábla szélén pipacsot is fényképezhettem.
A folyondár, vagy szulák a legelterjedtebb gyomnövényünk. Gyermekkoromban sokat gyűjtöttem, mert a disznók nagyon szerették.
A falutól nyugatra, a temető után található az 1757-ben, barokk stílusban épült kápolna. Ma már nem szolgál vallási célokat. Az előtte található “Golgota”, a homokkőből épített három feszület (Krisztus és a két lator) a XVIII. századi népi szobrászat kiemelkedő alkotásai.
A kápolna melletti hatalmas faeper megállásra késztetett. Később alig tudtam eltüntetni a kezemről a nyomait.
A római katolikus plébániát 1745-ben alapították, ekkortól vannak meg az anyakönyvek is. A falu mai templomát 1760-63 között barokk stílusban KIimó György püspök kezdeményezésére, herceg Batthyány Károly építtette.
Az 1793-ban homokkőből készített alkotást a “legszentebb szentháromság” tiszteletére emelték. Szűz Mária szüleit, a Három isteni személyt, és Szűz Mária mennybéli megkoronázását láthatjuk rajta.
Ezt a tulipános kapudíszt nem tudtam kihagyni.
Amikor első alkalommal mentünk épp felújították az út melletti homokkő keresztet.
A következő alkalommal már felújítva hirdette, hogy itt igyekeznek megőrizni az örökséget.
A falut elhagyó táblán, további látogatásra várnak. Úgy gondolom, még többször megyek.
Dőlt betűs részeket innét idéztem: http://ujpetre.hu/wp/kozsegunkrol/muemlekeink/