Szeretek a Wesselényi utca felé sétálni, mert ebben van a kedvenc festett lakóházam, a Schiman ház. Már többször kerestem rá a neten, és a házról ugyan találtam adatokat, de az egykori tulajdonosáról szinte semmit. Pedig a homlokzatra festett mintaként is értelmezhető klasszikus jelenetek olyan jól vannak festve, hogy azt gondolhatnánk kapott ő megrendelést bőven. Legutóbb viszont azt láttam, hogy az első emeleti lakások közül az egyik eladó. Régen a ház tulajdonosa az első emeleten szokott élni családjával, így feltételezhetően Schiman János festő is ott élt. A neten szerencsére a fényképes ingatlanhirdetések között meg is találtam a Schiman ház eladó lakásának képeit. Ugyan a nagyszoba falképei már hiányoznak, de egykori fakazettás mennyezete még megmaradt. A lépcsőház padlómintája is azt sugallja, hogy festőnek voltak megbízásai, és volt miből más iparost is megfizetni.
A historizáló lakóház építése Schiman János* épületfestő és mázoló mester nevéhez fűződik, aki 1885-ben vásárolta meg a 4483/30 helyrajzi számú teleket – akkoriban még a Wesselényi utca 45. cím alatt. Először csak egy kisebb földszintes házat építtetett, majd azt 1892/93-ban egy kétemeletes, belsőudvaros bérházzá alakíttatta át. Ő látta el az épületet homlokzati díszítő festéssel is.
Olyan, mint egy díszítőfestő mester mintakönyve, szinte bemutatja, mi mindenre vállalt megbízást az egyébként nem ismert Schiman úr és műhelye. „Anno 1893” olvasható a homlokzaton, és különböző allegorikus alakok lejtenek jobbra-balra az évszámos sorminta alatt. A kariatidák olyanok, mintha gerendákat, vagy más építészeti szerkezeteket tartanának, de nem tartanak semmit, a perspektívával játszott csak a festő.
*Fura, hogy Schiman mester a homlokzatra egy n-nel írta, festette a nevét, míg a Fővárosi Levéltár irataiban – két 1898-as kivételtől eltekintve – mindenütt Schimann-ként írva, két n-nel szerepel… Forrás: http://mierzsebetvarosunk.blog.hu/2017/03/22/wesselenyi_utca_55